Hogyan válaszd ki a megfelelő villanykapcsolót a lakás különböző helyiségeibe?
Amikor napirendre kerül a lakásunk kialakítása, akkor a villanykapcsolók fajtái sokszor kevesebb figyelmet kapnak, holott nagyon is fontos, hogy hova melyik típusú kapcsoló fog kerülni.
Ha erre is kellő figyelmet fordítunk, akkor az otthonunkat sokkal komfortosabbnak fogjuk érezni, és nem kerülünk szembe a lámpák vezérlésével kapcsolatos problémákkal. Például nem lesz olyan, hogy a fényforrást csak egy helyről tudjuk kezelni, holott sokkal praktikusabb lenne, ha erre két különböző helyszínen is lehetőségünk lenne.
A továbbiakban kicsit részletesebben is bemutatjuk, hogy a villanykapcsolók fajtái közül melyek illenek leginkább a lakás különböző pontjaira, és hogy miért érdemes ezeket a típusokat választani. Végül pedig szó lesz az áramvédő kapcsoló típusokról is, illetve azok helyes megválasztásáról.
Nappali és hálószoba
A nappali gyakran a lakás központi helye, ahol sok időt töltünk a családdal. Itt fogadjuk a vendégeinket, és itt helyezzük kényelembe magunkat mi is, ha például olvasni, tévézni vagy pihenni támad kedvünk. A hálószobát akkor vesszük birtokba, amikor lefekvéshez készülődünk, illetve, ha nincs külön gardróbszobánk, akkor általában az öltözködés színtere is egyben.
Ezekben a helyiségeknek az egypólusú kapcsolók gyakran helyet kapnak, ezek a villanykapcsolók fajtái közül a legegyszerűbbek, egyetlen áramkör ki-, illetve bekapcsolására szolgálnak. Ha nagyobb alapterületű a nappalink, esetleg egybe van építve a konyhával, akkor a váltókapcsoló is hasznos lehet. Az ugyanis lehetőséget ad rá, hogy ugyanazt az áramkört egy helyiségen belül két különböző helyről kezeljük.
Mivel mind a nappaliban, mind pedig a hálószobában szükség lehet erősebb, illetve gyengébb fényre is, érdemes dimmer kapcsolót használni. Azzal az egyéni igényeinknek megfelelően tudjuk szabályozni a fényerősséget. Ha például olvasni vagy öltözni szeretnénk, akkor feljebb állíthatjuk, ha pedig csak pihennénk, akkor lejjebb vehetjük.
Fürdőszoba és konyha
A villanykapcsolók fajtái közül a fürdőszobában hasznos lehet a kétpólusú kapcsoló, az ugyanis alkalmas arra, hogy két külön áramkört egy helyről kezeljünk. A használatával például lehetségessé válik, hogy a mennyezeti lámpát és a tükör feletti világítást külön vezéreljük.
Ha van telepítve ventilátor, akkor az időzítős kapcsoló alkalmazása is a hasznunkra válhat. Azzal ugyanis könnyen megoldható, hogy a lámpa lekapcsolását követően a ventilátor még menjen pár percig, hogy alaposan kiszellőzzön a helyiség mondjuk fürdés után.
A konyhában a leggyakrabban használt kapcsoló típusok az egypólusúak, de ha két külön fényforrást szeretnénk kezelni, akkor a kétpólusúak is praktikusak lehetnek. Itt általában szükség van egy olyan kapcsolóra is, amivel a mosogató, a sütőlap vagy a pult fölötti világítás külön kezelhető a mennyezeti lámpától. Gyakran alkalmaznak érintésérzékeny kapcsolókat, amikhez csak finoman hozzá kell érni, illetve elterjedtek a dimmer kapcsolók is, amikkel állítható a fény erőssége attól függően, hogy épp milyen tevékenységet végzünk.
Folyosó és lépcső
A lakásnak ezek tipikusan olyan részei, ahol több kapcsolót is érdemes elhelyezni annak érdekében, hogy a lámpát mindig a megfelelő helyről tudjuk kezelni. A folyosó esetében célszerű elhelyezni kettőt, egyet a folyosó elejére, egyet pedig a közepére vagy a végére, ahol a szobák ajtajai nyílnak. Erre a célra a villanykapcsolók fajtái közül a váltókapcsoló lesz az ideális választás, az ugyanis lehetővé teszi, hogy ugyanazt a fényforrást két helyről is tudjuk vezérelni.
Adott esetben előfordulhat, hogy kettőnél több helyen van szükségünk kapcsolóra, mert például hosszabb a folyosó vagy nemcsak a hálószobánk, hanem más helyiségek, például a fürdőszobánk is onnan nyílik. Erre a keresztkapcsoló ad megoldást, így ugyanis akár a folyosó három pontján is lesz lehetőségünk a lámpa vezérlésére.
A lépcső esetében is hasonló a helyzet, itt is érdemes több kapcsolót telepíteni a kényelmes lámpahasználat érdekében. Az egyik az első lépcsőfok fölé, a másik pedig az utolsó fölé kerüljön, így az alsó és a felső szinten is tudjuk kezelni a világítást.
Kültéri területek
Ha a lakásunkhoz szabadtéri terület is tartozik, akkor nem feledkezhetünk meg a kinti lámpák vezérlését szolgáló kapcsolók telepítéséről se. Például a bejáratnál, az autóbeállónál vagy a lépcsőfeljárónál. Itt jó szolgálatot tesznek a mozgásérzékelős kapcsolók, amiknek azok a különlegessége, hogy automatikusan felkapcsolják a lámpát, ha mozgást érzékelnek. Egy idő után pedig, amikor a mozgás megszűnt, lekapcsolják azt.
Ez egyrészt sokkal kényelmesebbé teszi a lámpa kezelését, hiszen nem kell plusz mozdulatot tennünk hozzá. Másrészt pedig energiahatékony is, elvégre csak addig világít a lámpa, amíg a mozgás fennáll, azt követően kialszik. Kültéren gyakran előfordulhat, hogy véletlenül felkapcsolva hagyjuk a világítást, ami így hosszú időn keresztül teljesen feleslegesen működik. Egy ilyen típusú kapcsolóval azonban ezt könnyen elkerülhetjük.
Melyik áramvédő kapcsoló típusokat válasszuk?
A kapcsoló fajtái között megkülönböztetünk úgynevezett FI-reléket is, amiket másnéven áramvédő kapcsolóknak nevezünk
Ezekkel nem világítást tudunk vezérelni, hanem arra valók, hogy megakadályozzák az áramütéseket vagy a tűzeseteket, amik a különböző hibák vagy készülék meghibásodások miatt történnének. Ha valahol szivárgást vagy zárlatot észlelnek, például, ha a nedvesség valahol érintkezik az árammal, akkor azonnal lekapcsolják az áramkört.
A háztartásokban a legérzékenyebb, 30 mA áramértékű FI-relék alkalmazása ajánlott, mivel ezek érzékelik a legkisebb szivárgó áramot is, és kellő védelmet nyújtanak a lakásban tartózkodók számára. Ezeknek a használata különösen fontos a fürdőszobákban, konyhákban és a kültéri áramköröknél, mivel ezek a területek hajlamosabbak a nedvesség okozta rövidzárlatra.
Ha vannak olyan helyiségek, például garázsok vagy műhelyek, ahol kevesebbet tartózkodunk, illetve ahol nagyobb áramfelvételű berendezések találhatóak, ott a 100 mA-s FI-relék is használhatók. Ezek a szivárgó áramokkal kapcsolatos nagyobb toleranciát biztosítanak, így nem kapcsolják le az áramkört feleslegesen, amikor például csak egy munkagépet szeretnénk áram alá helyezni.