A megfelelő lámpa kapcsoló típusok és FI-relék kiválasztása

 

Ahhoz, hogy az otthonunkban maximális kényelemben érezzük magunkat fontos, hogy ismerjük a lámpa kapcsoló típusokat és minden helyszínre a megfelelőt válasszuk. Nem mindegy ugyanis, hogy egy vagy több helyről szeretnénk kezelni a lámpákat, illetve szükség van-e olyan extrákra, mint például az érintésérzékeny vagy az időzítős kapcsolás. 

A biztonságunk érdekében pedig mindenképpen gondoskodnunk kell a FI-relék, azaz az áramvédő kapcsolók telepítéséről is, amik az áram folyamatos mérése által védelmet biztosítanak a szivárgó áram, valamint a földzárlatok ellen. 

Mai írásunkban röviden bemutatjuk a lámpa kapcsoló típusokat, és kicsit bővebben is szót ejtünk a FI-relékről. Elmondjuk, hogy milyen szerepet töltenek be, hogyan működnek, illetve mit kell tudnunk, ha saját kezűleg szeretnénk megoldani a szakszerű bekötésüket. 

Ismerjük meg a villanykapcsolók fajtáit! 

 

Az elektromos kapcsolók nem feltétlenül csak a villany fel- és lekapcsolására szolgáló eszközök. Ezek lehetnek egyszerű áramköri kapcsolók, amelyek az áramkört vezérlik, de lehetnek speciális típusok is, amelyek például bizonyos világítótesteket külön kapcsolnak, időzítik az áramellátást vagy mozgás érzékelése esetén lépnek működésbe. 

Az egypólusú kapcsolók a legegyszerűbb típusok, amiket minden háztartásban megtalálunk, ezzel egy helyről tudunk vezérelni egy fényforrást. A kétpólusú kapcsolók hasonlóak az előbb említettekhez, de nemcsak egy, hanem két áramkört is tudnak kezelni. Ez esetben két külön kapcsoló kerül kialakításra, amiket egymástól függetlenül is lehet használni. 

A lámpa kapcsoló típusok sorában a következő a váltókapcsoló, aminek a lényege, hogy egyetlen fényforrást két különböző helyről is tudunk vezérelni. A keresztkapcsolóval pedig akár kettőnél több helyszínről is tudunk egy lámpát kapcsolgatni, jellegzetessége, hogy két váltókapcsoló közé kerül.  

A nyomógombos kapcsolót egy gomb segítségével tudjuk vezérelni, ha megnyomjuk, akkor a lámpa világít, ha pedig elengedjük, akkor kialszik a fény. Tehát nem marad folyamatosan felkapcsolva, csak addig, amíg nyomva tartjuk. A dimmer a modern kialakítású lámpa kapcsoló típusok közé tartozik, lehetővé teszi, hogy a fény erejét az igényeinknek megfelelően szabályozzuk. Egy gomb vagy csúszka segítségével erősíthetünk vagy akár gyengíthetünk is a fényen attól függően, hogy mekkora fényerőre van épp szükségünk.  

A mozgásérzékelő kapcsoló sajátossága, hogy csak akkor kapcsolja be a fényt, ha valaki a közelben van és emiatt mozgást érzékel, majd egy idő után lekapcsol, amikor már nem tartózkodik senki a helyszínen. Az érintésérzékeny kapcsoló pedig nem rendelkezik gombbal, csak finoman meg kell érintenünk, ha fel szeretnénk kapcsolni a lámpát. 

Az időkapcsolók is az ismert lámpa kapcsoló típusok közé tartoznak, amiknek az a jellegzetessége, hogy előre beállítható, meddig maradjanak felkapcsolva. Miután ez az idő letelik, automatikusan lekapcsolódnak és megszűnik a világítás. 

Miért fontos, hogy a megfelelő lámpa kapcsoló típusokat válasszuk? 

A villanykapcsolók fajtái széles körűen állnak a rendelkezésre, ami lehetővé teszi, hogy azt a típust válasszuk minden kültéri-beltéri helyszínre, illetve lakásrészre, amit a legmegfelelőbbnek érzünk. 

Elvégre nem mindegy, hogy a bejárat előtti területet szeretnénk megvilágítani addig, amíg ki nem nyitjuk az ajtót, vagy a folyosónk világítását szeretnénk úgy megoldani, hogy a végponton le is tudjuk kapcsolni a lámpát. Az előbbi esetben valószínűleg egy mozgásérzékelős kapcsoló lesz az ideális választás, míg a második esetben célszerű egy keresztkapcsolót használni, amivel két helyről is lehet vezérelni ugyanazt a lámpát. 

Ha minden helyszínre a megfelelő lámpa kapcsoló típusok kerülnek, akkor azzal sokkal kényelmesebbé tehetjük a világítás kezelését. Elkerülhető, hogy felesleges mozdulatokat, lépéseket kelljen tennünk a kapcsolók használatához, vagy sötétben kelljen tapogatóznunk, közlekednünk ahhoz, hogy elérjünk egy helyiséget. Ezáltal megakadályozhatóak a kellemetlen balesetek, amiket a fény hiánya okoz. 

Milyen szerepet tölt be, azaz mire jó a FI-relé

A különféle lámpa kapcsoló típusok kapcsán beszélnünk kell azokról a fajtákról is, amik nem lámpák le-, illetve felkapcsolására szolgálnak, hanem arra, hogy vészhelyzetben megszakítsák az áramellátást. Ezeket nevezzük úgy, hogy FI-relék vagy védőkapcsolók. 

Sajnos ott, ahol áramellátás van előfordulhatnak olyan hibák, hiányosságok vagy meghibásodások, amik balesetveszélyes helyzeteket idézhetnek elő, például valakit megrázhat az áram vagy tűz alakulhat ki. Ha azonban telepítve vannak a megfelelő kialakítású FI-relék, akkor azok képesek időben megelőzni ezeket a sokszor emberi életet is veszélyeztető helyzeteket. 

Lényegük, hogy folyamatosan mérik az áram mennyiségét a fázisvezetésen, valamint a nullvezetőn, és ha szokatlan eltérést észlelnek a mért értékek között, akkor azonnal megszakítják az áramkört. Az, hogy a lekapcsolás pontosan mely áramérték észlelésekor történik meg attól függ, hogy milyen típusú FI-relét használunk. Minél kisebb az áramértéke, annál magasabb védelmet biztosít és annál inkább alkalmas arra, hogy emberi életeket is megóvjon. 

Amit a FI-relé bekötése kapcsán tudni kell 

Mindenekelőtt tisztában kell lennünk, hogy melyik FI-relét kell használnunk az adott helyiségben. Az A típusúak például váltakozó áramú és egyenáramú szivárgásokat is képesek észlelni, az AC típusok azonban csak a váltakozó áramú szivárgások ellen nyújtanak védelmet. 

A bekötés előtt mindenképp kapcsoljuk ki az áramkört, majd a további lépésekhez kövessük a gyártó utasításait. Ügyeljünk arra, hogy a fázisvezetékek és nulla vezetékek is megfelelően legyenek csatlakoztatva és a FI-relék földelése is megtörténjen. 

Ezek tehát a legfontosabb tudnivalók a lámpa kapcsoló típusokról, illetve a FI-relékről, amiket mindenképp szem előtt kell tartanunk, ha arra vállalkozunk, hogy saját magunk oldjuk meg a bekötést. Nem kell aggódnunk akkor sem, ha időközben úgy érezzük, túl nagy fába vágtuk a fejszénket, ez esetben ugyanis van lehetőségünk szakértők segítségét igénybe venni. 

 

Tartalomjegyzék